Кожен із нас хоч раз у житті чув вираз “татуювання – це на все життя”. Але сучасна медицина просунулась у розвитку настільки, що можна практично без сліду звести малюнок хоч на всю спину. Однак необхідно знати деякі нюанси перед тим, як вирішитись: способи видалення тату, скільки потрібно часу і як уникнути проблем. Докладніше про видалення татуювань розповімо у нашій статті.
❗ Стаття має інформаційний характер і не може замінити консультації спеціаліста.
Основні принципи

Татуювання – це процедура, що здійснюється шляхом введення барвників або інших пігментів в один із шарів шкіри – дерму – для формування малюнка. Прийнято вважати, що татуювання — це на все життя, проте існують способи їх часткового або навіть повного видалення.
Варто розуміти, що видалення татуювання може вимагати значно більше часу та фінансів, ніж нанесення тату. І це не кажучи вже про больові відчуття — вони, як правило, сильніші. Тому краще кілька разів подумати, перш ніж виконувати процедуру.
Причини видалення тату

Потреба видалення татуювання може виникнути з різних причин:
- Жаль про факт татуювання.
- Зовнішній вигляд: потьмяніння або незадовільна робота майстра.
- Татуювання перестало підходити до вашого нинішнього образу.
- Соціальні причини, наприклад, прийом на роботу.
- Алергічні реакції на татуювання чи інші ускладнення.
Деякі люди вважають за краще перекрити старе татуювання новим, замість того щоб звести його. У січні 2012 року було проведено опитування, під час якого кожна 7-ма людина, яка має татуювання, шкодує про те, що зробила її. Користувачі мережі теж діляться своїми думками:
- Один із друзів видалив татуху, бо майстер, який її робив, був просто жахливий непрофесіонал.
- Мій друг вилучив тату з ім’ям його колишньої дівчини.
- Жінки найчастіше зводять тату з нижньої частини спини, потім з грудей та кісточок. Чоловіки найчастіше з рук, шиї та грудей. Видалення татуювань зазвичай відбувається приблизно через 5–10 років. Бо колись вони були модні, а тепер усе застаріло. Більшість татуювань, які ми видаляємо (вже понад 5 тис.), є «швидко вибери та наліпи», які не мають жодної художньої цінності.
Больові відчуття

Видалення татуювання – досить болісний процес. Багато пацієнтів кажуть, що це гірше, ніж робити татуювання. Біль часто описується як схожий на сильне «клацання» від гумки. Зазвичай під час сеансів застосовується якась місцева анестезія, проте деякі люди відмовляються від неї через свій високий больовий поріг .
Основні способи видалення

Існує кілька способів позбутися татуювань, до них можна віднести :
- лазерний;
- хімічний;
- фізичний;
- хірургічний.
Далі розглянемо ці методи докладніше.
Лазерне видалення

Найбільш технологічним та сучасним способом вивести татуювання на сьогоднішній день є лазерне видалення. За такого методу використовуються спеціальні лазери. У процесі процедури розбиваються частки чорнила в татуювання на більш дрібні фракції. Далі організм частково поглинає та переробляє ці частинки за допомогою імунної системи.
Залежно від розміру та кольору татуювання для видалення чорнила може знадобитися різна кількість сеансів. Між кожною процедурою повинен пройти 6-тижневий період часу, щоб організм відновився і якнайбільше часток чорнила розсмокталося.
Лазер із модуляцією добротності працює на різних частотах, які націлені на певний спектр кольору в чорнилі татуювання. Лазер проходить через верхні шари шкіри, впливаючи на потрібний пігмент. Незважаючи на це, чорнило білого і жовтого кольорів найскладніше піддається впливу.
Хімічне видалення

Ще одним із методів зведення тату є підшкірні ін’єкції розчинів на основі гліколевої кислоти, яка впливає на чорнило татуювання. Однак такі розчини часто впливають на епідерміс та дерму та можуть залишати шрами або хімічні опіки. Понад те, ефективність цього не доведено.
Тим не менш, деякі пацієнти воліють пройти процедуру хімічного пілінгу, щоб злегка знебарвити татуювання, перш ніж приступати до лазерного видалення. Зрештою це може знизити вартість лазерної терапії, оскільки може знадобитися менше сеансів.
Фізичне видалення
Найстаріші методи видалення татуювань – це дермабразія та салабразія . У першому випадку відбувається механічне стирання епідермісу абразивним інструментом, що швидко обертається. У другому – стирання епідермісу та дерми розчином на основі солі.
Обидва ці методи дуже болючі і викликають видимі пошкодження шкіри, які довго гояться.
Хірургічне видалення

Під час хірургічного способу шкіру знеболюють місцевою анестезією та видаляють частинки шкіри скальпелем. Такий метод досить ефективний, але залишає помітний шрам. Тому доцільно використати такий спосіб лише для невеликих татуювань.
До безперечних плюсів такої процедури слід віднести те, що вона проводиться 1 раз. Як правило, сеанс триває від 1 до кількох годин, залежно від розміру татуювань. Однак після операції потрібно кілька тижнів, щоб шкіра відновилася.
Зрозуміло, на шкірі можуть залишитися невеликі шрами після татуювання. Але якщо дотримуватися рекомендацій лікаря з післяопераційного догляду, можна знизити ризик утворення явних рубців.
Протипоказання
Незважаючи на те, що видалення татуювання – процедура безпечна, не варто забувати, що, як і за будь-якої операції, існують певні протипоказання. До основних можна віднести:
- вагітність;
- сонячна або штучна засмага;
- використання косметичної продукції: не слід користуватися парфумом, кремами та дезодорантами на тих ділянках шкіри, де планується видалення татуювання;
- медичні обмеження.
Якщо ви зацікавлені у видаленні татуювань, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем. І найголовніше, що не можна робити, — намагатися видалити татуювання самостійно. Різні креми для видалення татуювань та інші домашні засоби, зроблені власноруч, навряд чи будуть ефективними. А найгірше те, що вони можуть викликати подразнення шкіри чи інші реакції.
Количество процедур
Кількість сеансів для татуювання залежить від багатьох факторів: площа обробки, колір шкіри, колір чорнила, рубці і шрами. Не варто також забувати про ефективність імунної системи людини. Однак приблизну кількість процедур за допомогою лазера можна визначити за шкалою Кірбі-Десай .
Користувачі мережі кажуть, що буде потрібно багато часу для хорошого результату.
- Я робив процедуру 5 або 6 разів, але татуювання все ще видно.
- У будь-якому випадку потрібно кілька сеансів. Я ще ніколи не бачив, щоб після одного разу тату зникло.

«Усього 1 процедура. Минуло 4,5 місяці. Використовувався пікосекундний лазер ».

«Результат через 7 процедур між кожною з них близько 16–20 тижнів. Використовували наносекундний лазер».

«Минуло майже 3 роки. У мене 16 процедур із інтервалом 8–12 тижнів».
Наслідки

Незважаючи на те, що лазерне видалення тату досить ефективно і широко використовується, все ж таки існують небажані побічні ефекти. До них відноситься знебарвлення шкіри, таке як гіпопігментація (світлі плями, які частіше проявляються на більш темній шкірі) та гіперпігментація (темні плями), а також різні текстурні зміни шкіри.
Слід розуміти, що навіть лазерне видалення може бути небезпечним залежно від того матеріалу, за допомогою якого було зроблено татуювання. Тому насамперед слід проконсультуватися з фахівцем.